RAZER BARRACUDA X (2022) WIRELESS HEADSET - BLACK RZ04-04430100-R3M1
Model
RZ04-04430100-R3M1
SKU
T0191863
Brand: 822
In stock
3.5MM/ USB-A/ USB-C DONGLE/ BLUETOOTH 5.2
Model
RZ04-04430100-R3M1
SKU
T0191863
In stock
SKM 11TH ANNIVERSARY SALE
ADD TO CART FOR 11% OFF
Same Day Delivery
Additional charges, other terms and conditions apply.
Product Description
The Razer Barracuda X (2022) Wireless Headset offers hybrid audio freedom with its dual wireless design, making it perfect for gaming and mobile use. Its ergonomic design ensures comfort during long sessions, while the Razer™ TriForce 40mm drivers provide dynamic sound quality. With up to 50 hours of battery life, this headset is built for endurance.
Key Features
  • Razer SmartSwitch Dual Wireless: Connects to a 2.4GHz and Bluetooth device simultaneously for convenient switching between devices.
  • Razer™ TriForce 40mm Drivers: Deliver exceptional highs, mids, and lows without distortion for immersive gaming and dynamic audio experiences.
  • 50 Hours Battery Life with USB-C Charging: Sufficient for a full day of gaming and commuting.
Product Specifications
  • Frequency Response: 20Hz-20kHz
  • Impedance: 32? (1kHz)
  • Sensitivity: 96dBSPL/mW@1KHz by HATS
  • Driver Specifications: 40mm, Razer™ TriForce
  • Earcup Diameter: 60mm x 40mm
  • Earpads Material: Ultra-soft FlowKnit memory foam
  • Noise Cancelling: Passive
  • Connection Type: USB Type-C Wireless (2.4GHz), Bluetooth 5.2, 3.5mm Analog
  • Cable Length: 1.5m / 4.92ft
  • Weight: 250g / 0.55lbs
  • Microphone Style: Detachable HyperClear Cardioid
  • Microphone Frequency Response: 100Hz-10kHz
  • Microphone Sensitivity: -42±3dB
  • Virtual Surround Encoding: 7.1 Surround sound (Windows 10 64-bit)
  • Volume Control: Volume up and down
  • Other Controls: Mic mute, 2.4GHz/Bluetooth Toggle (SmartSwitch), Play/pause track, accept/end call, skip track
  • Battery Life: Up to 50 hours
  • Lighting: None
  • Compatibility: PC (USB Type-C 2.4GHz, Bluetooth 5.2), PlayStation (USB Type-A to USB Type-C 2.4GHz), Mobile Devices (USB Type-C or Bluetooth 5.2), Android & iOS
Ideal For
Product Information:
  • HYPERSPEED/BT 5.2/3.5MM
  • UP TO 50 HOURS
  • OVER-EAR
  • TRIFORCE 40MM