LG GRAM BOOK 16" COPILOT+ PC RYZEN AI 7 445 BLACK 16U55U-G.AU75A3
Model
16U55U-G.AU75A3
SKU
TB0016732
Brand: 557
In stock
16GB RAM, 512GB SSD
16GB RAM, 512GB SSD
Model
16U55U-G.AU75A3
SKU
TB0016732
In stock
SKM 11TH ANNIVERSARY SALE
ADD TO CART FOR 11% OFF
Same Day Delivery
Additional charges, other terms and conditions apply.
Product Description
Top Features
Core Performance
  • Processor: AMD Ryzen™ AI 7 445 (8-Core / 16-Thread)
  • AI Engine: Integrated AMD Ryzen™ AI NPU (Up to 50 TOPS for Copilot+ features)
  • Graphics: Integrated AMD Radeon™ 880M Graphics
  • Memory: 16GB LPDDR5x (Dual Channel, 7500MHz)
  • Storage: 1TB NVMe Gen4 SSD (Dual SSD slots for expansion)
Display & Visuals
  • Size: 16-inch IPS LCD
  • Resolution: WQXGA (2560 x 1600)
  • Aspect Ratio: 16:10 (More vertical space for productivity)
  • Brightness: 350 nits (Typical)
  • Color Gamut: DCI-P3 99% (Cinema-grade color accuracy)
  • Finish: Anti-glare (Reduced reflections)
Design & Portability
  • Weight: Approx. 1.23 kg (2.71 lbs)
  • Chassis: Magnesium Alloy (MIL-STD-810H military-grade durability)
  • Dimensions: 355.1 x 242.3 x 16.8 mm