LG GRAM 14" COPILOT+ PC ULTRA 7 355 WHITE 14Z90U-G.AU74A3
Model
14Z90U-G.AU74A3
SKU
TB0016734
Brand: 557
In stock
16GB RAM, 512GB SSD
16GB RAM, 512GB SSD
Model
14Z90U-G.AU74A3
SKU
TB0016734
In stock
SKM 11TH ANNIVERSARY SALE
ADD TO CART FOR 11% OFF
Same Day Delivery
Additional charges, other terms and conditions apply.
Product Description
The LG gram 14" Copilot+ PC (Model 14Z90U-G.AU74A3) is a 2025 ultra-lightweight laptop featuring the latest Intel Core Ultra 7 258V (Series 2) processor. This specific "Copilot+" model is designed for advanced AI tasks, such as Windows Recall and Cocreator, thanks to its integrated NPU.
Core AI & Smart Features
Portability & Build
Display & Audio
Battery & Charging
  • Fast Charging: Includes a compact 65W USB-C adapter that can charge the device from 0 to 100% in roughly 2 hours.
Key Specifications
  • Processor: Intel Core Ultra 7 258V (Series 2) with integrated AI acceleration.
  • Memory & Storage: 16GB LPDDR5X RAM and 512GB NVMe Gen4 SSD (Dual SSD slots available).
  • Portability: Weighs approximately 1.12 kg (2.47 lbs) with a slim 15.7mm profile.