LG GRAM 14" COPILOT+ PC ULTRA 7 355 BLACK 14Z90U-G.AU85A3
Model
14Z90U-G.AU85A3
SKU
TB0016735
Brand: 557
In stock
32GB RAM, 512GB SSD
32GB RAM, 512GB SSD
Model
14Z90U-G.AU85A3
SKU
TB0016735
In stock
SKM 11TH ANNIVERSARY SALE
ADD TO CART FOR 11% OFF
Same Day Delivery
Additional charges, other terms and conditions apply.
Product Description
The LG gram 14 (14Z90U-G.AU85A3) is a high-performance Copilot+ PC that weighs just 990g, making it one of the lightest 14-inch laptops available. This specific Obsidian Black model features the Intel Core Ultra 7 258V processor (Series 2) and 32GB of RAM, designed for heavy multitasking and local AI processing.
Top Features
Technical Specifications
  • Processor: Intel Core Ultra 7 355 (Up to 4.70 GHz)
  • Memory: 32GB LPDDR5x (Dual Channel, 7467MHz, Soldered)
  • Storage: 512GB NVMe Gen 4 SSD (Dual SSD slots available)
  • Display: 14.0" WUXGA (1920 x 1200) Anti-glare IPS, 16:10 Aspect Ratio
  • Graphics: Integrated Intel Graphics (4 Xe-Cores)
  • Battery: 72Wh Lithium-Ion
  • Weight: 1.12 kg
  • Dimensions: 312 x 214.3 x 15.7~16.9 mm
  • Operating System: Windows 11 Home
Connectivity & Ports
  • USB-C: 2x USB 4 Gen3x2 (supports Thunderbolt 4, Power Delivery, and DisplayPort).
  • USB-A: 2x USB 3.2 Gen1x1.
  • Video: 1x HDMI 2.1 (supports 4K @ 60Hz).
  • Audio: 4-pole Headset jack; Stereo Speakers (1.5W x 2) with Dolby Atmos.