MITSUBISHI SYSTEM 4 AIRCON MXY-4H33VG/2XMSXY-FP10VG/1XMSXY-FP13VG/1XMSXY-FP20
Model
MXY-4H33VG/2XMSXY-FP10VG/1XMSXY-FP13VG/1XMSXY-FP20
SKU
T0175078
Brand: 644
In stock
2X9000, 1X12000 & 1X20000 BTU
2X9000, 1X12000 & 1X20000 BTU
Model
SKU
T0175078
In stock
SKM 11TH ANNIVERSARY SALE
ADD TO CART FOR 11% OFF
Free Gifts
Climate Voucher
Buy with Climate Voucher
Climate Vouchers from only one address can be applied for each transaction.
Upgrade material package** NOT included for the following brands:
  • Daikin
  • Europace
  • Selected models of other brands
Additional charges may be incurred for piping installation.
Price excluded - Stainless-Steel Bracket & PowerPoint.
Please arrange a site survey.
Product Description
Key Features
  • Quiet Operation: Designed to operate quietly, ensuring a peaceful environment.
  • Compact Design: Space-saving design that fits seamlessly into any room decor.
  • Durable Build: Built with high-quality materials for long-lasting performance.
  • Environmentally Friendly: Uses R32 refrigerant, which is more eco-friendly.
Product Specifications
  • MXY-4H33VG
    • Capacity (Min-Max): 6.9 (1.3-10.7) kW
    • Power Input: 1.42 kW
    • Running Current: 6.37 A
    • Airflow: 38.7 CMM (m³/min)
    • Dimension (WxDxH): 840x330x710 mm
    • Net Weight: 56 kg
    • Outdoor Sound Level: 49 dB(A)
    • Connection Method (Indoor/Outdoor): Flared
    • External Piping - Gas Diameter: 1noX12.70mm + 3noX9.52mm
    • External Piping - Liquid Diameter: 4noX6.35mm
    • Max Piping Length (Each): 25 m
    • Max Piping Length (Total): 70 m
    • Max Height Difference: 15 m
    • Refrigerant: R32
    • Power Supply: 230V, 1 Phase, 50Hz
    • Pre-charged Refrigerant Quantity (Max): 1.85 kg
    • No. of Connectable Indoor Units: 4
    • Energy Labelling Scheme: i714/2646 kWh
  • MSXY-FP10VG
    • Rated Capacity: 2.8 kW
    • Power Input: 0.028 kW
    • Running Current: 0.27 A
    • Airflow Rate: 4.1-5.1-6.3-9.1-12.9 CMM (m³/min)
    • Sound Level: 19-24-29-36-45 dB(A)
    • Dimension (WxDxH): 799x232x290 mm
    • Net Weight: 9 kg
    • External Piping - Gas Diameter: 9.52 mm
    • External Piping - Liquid Diameter: 6.35 mm
  • MSXY-FP13VG
    • Rated Capacity: 3.5 kW
    • Power Input: 0.036 kW
    • Running Current: 0.33 A
    • Airflow Rate: 4.1-5.1-6.3-9.1-14.1 CMM (m³/min)
    • Sound Level: 19-24-30-36-47 dB(A)
    • Net Weight: 9 kg
  • MSXY-FP20VG
    • Rated Capacity: 6.0 kW
    • Power Input: 0.059 kW
    • Running Current: 0.52 A
    • Dimension (WxDxH): 923x250x305 mm
    • Net Weight: 13 kg
    • External Piping - Gas Diameter: 12.70 mm