DAIKIN SYSTEM 1 AIRCON- R32 RKM50ZVMG/FTKM50ZVMG
Model
RKM50ZVMG/FTKM50ZVMG
SKU
TB0007922
Brand: 220
In stock
iSMILE 18000 BTU 5 TICKS
iSMILE 18000 BTU 5 TICKS
Model
RKM50ZVMG/FTKM50ZVMG
SKU
TB0007922
In stock
Climate Voucher
Buy with Climate Voucher
Climate Vouchers from only one address can be applied for each transaction.
Upgrade material package** NOT included for the following brands:
  • Daikin
  • Europace
  • Selected models of other brands
Additional charges may be incurred for piping installation.
Price excluded - Stainless-Steel Bracket & PowerPoint.
Please arrange a site survey.
Product Description
Key Features
  • Energy Efficient: Save on electricity bills with its excellent energy efficiency rating.
  • Quiet Operation: Enjoy a peaceful environment with minimal noise levels.
  • Powerful Cooling: Experience rapid cooling with a capacity of 17,100 Btu/h.
  • Compact Design: Fits seamlessly into any room with its sleek and compact design.
  • Easy Installation: Comes with a comprehensive installation manual for hassle-free setup.
  • Durable Build: Built to last with high-quality materials and components.
Product Specifications
  • Cooling Capacity: 17,100 Btu/h (4.6 kW)
  • Running Current: 5.4 A
  • Power Consumption: 1,030 W (360-1,740 W range)
  • COP: 4.47 W/W
  • Weighted COP: 5.50 kWh/kWh
  • Power Supply: 1 Phase, 220-240V, 50Hz/220-230V 60Hz
  • Indoor Unit Dimensions: 295 x 993 x 281 mm (HxWxD)
  • Indoor Unit Weight: 13 kg
  • Outdoor Unit Dimensions: 695 x 930 x 350 mm (HxWxD)
  • Outdoor Unit Weight: 36 kg
  • Refrigerant: R32
  • Refrigerant Charge Volume: 1.00 kg
  • Cooling Operation Range: 19.4 to 46°C DB
  • Liquid Piping: ×6.4 mm
  • Gas Piping: ×12.7 mm
  • Drain Piping: ×16.0 mm