DAIKIN SYSTEM 1 AIRCON- R32 RKM25ZVMG/FTKM25ZVMG
Model
RKM25ZVMG/FTKM25ZVMG
SKU
TB0007920
Brand: 220
In stock
iSMILE 9000 BTU 5 TICKS
iSMILE 9000 BTU 5 TICKS
Model
RKM25ZVMG/FTKM25ZVMG
SKU
TB0007920
In stock
Climate Voucher
Buy with Climate Voucher
Climate Vouchers from only one address can be applied for each transaction.
Upgrade material package** NOT included for the following brands:
  • Daikin
  • Europace
  • Selected models of other brands
Additional charges may be incurred for piping installation.
Price excluded - Stainless-Steel Bracket & PowerPoint.
Please arrange a site survey.
Product Description
Key Features
  • Energy Efficiency: Rated for top-tier energy savings with 5 Ticks efficiency.
  • Smart Control: Built-in Wifi and voice assistant compatibility.
  • Quiet Operation: Low indoor sound levels for restful nights.
  • Eco Refrigerant: Uses R32 for lower environmental impact.
  • Even Airflow: Coanda effect distributes air comfortably.
  • Mold Prevention: Streamer technology reduces mold and odors.
Product Specifications
  • Cooling Capacity: 8,500 Btu/h (2.5 kW)
  • Running Current: 2.7 A
  • Power Consumption: 510 W (160-880 W range)
  • COP: 4.90 W/W
  • Weighted COP: 5.71 kWh/kWh
  • Power Supply: 1 Phase, 220-240 V, 50 Hz/220-230 V 60 Hz
  • Indoor Unit Dimensions: 286 x 770 x 244 mm (HxWxD)
  • Indoor Unit Weight: 9 kg
  • Outdoor Unit Dimensions: 550 x 675 x 284 mm (HxWxD)
  • Outdoor Unit Weight: 26 kg
  • Refrigerant: R32
  • Refrigerant Charge Volume: 0.70 kg
  • Sound Levels (Indoor): 46/36/26/19 dB(A) (H/M/L/SL)
  • Sound Levels (Outdoor): 48/43 dB(A) (SL/H)
  • Cooling Operation Range: 19.4 to 46C DB
  • Liquid Piping: 6.4 mm
  • Gas Piping: 9.5 mm
  • Drain Piping: 16.0 mm